Strah me je, priznajem. Naime, sutra sam predavač na Web::Strategija 5, konferenciji o web poslovanju i gadno me je strah. Ma zapravo, ne samo da me je strah već me “pere” i trema. Sasvim sam siguran da će srijeda biti vatrena i jedno novo iskustvo. Priznajem. Bez obzira što sam ovdje nekakav kolumnist, bez obzira što sam business coach, bez obzira što sam u poslovnim i poduzetničkim vodama više od 13 godina, bez obzira što sada radim u velikoj korporaciji, bez obzira na sve to… mene je strah i “gaće mi se tresu k’o nekom balavcu” 🙂 I to sve zbog predavanja za koje sam se sam prijavio, sam odabrao temu, sam…
Ima li razlike između 3 i 200 ljudi?
No, kad malo bolje razmislim i pokušavam prokljuviti čega me je strah i odakle on dolazi na pamet mi dolaze nekoliko stvari. Za početak imam strah od auditorija koji će brojiti više od 200 ljudi. Huh, 200 ljudi je puno, no, kad malo bolje razmislim, ima li uopće razlike predavati ispred 3 čovjeka ili 200 ljudi?! Ovako gledajući, sasvim sigurno mogu odbaciti ovaj strah. Drugi dio straha je strah da prezentacija neće ispasti najbolje. Hmmm… Što to znači da neće ispasti najbolje? Možda publika neće biti zadovoljna prezentiranim sadržajem, možda ću imate tehničkih problema s računalom, možda… Da, sasvim je sigurno da se svima neće sviđati sadržaj mojeg izlaganja, no to je isto kao i u poslu. Sasvim sigurno nije moguće 100% pokriti tržišta i sasvim sigurno nema 100% zadovoljnih korisnika. Dakle, osjećaj koji mi nije stran. Mogu slobodno reći da nema potrebe ni za ovim dijelom straha. No ono što je sasvim sigurno u cijeloj toj situaciju jest da vjerujem u ono što predajem, da vjerujem u to svim svojim srcem i osjećam da je to prava stvar. U konačnici, ako je meni sve to OK sasvim sigurno će i predavanje biti OK. Ovako gledajući, nema potrebe za strahom no on je ipak tu, u manjoj mjeri i za mene je u ovom trenutku sasvim poželjan.
Strah od krize
Ovo je bila moja priča (vrlo osobna), a koja je vaša? Zapravo, kada radim sa malim poduzetnicima i kada ih pitam čega ih je strah, u zadnje vrijeme odgovor je često isti. Najčešće kažu da ih je strah krize i recesije. Kad malo dublje zagrebemo u ta dva pojma, dolazimo do strahova koji se odnose na to da neće uspjeti dovoljno prodati svojih usluga, da će izgubiti tržište, da će ostati bez novca, ljudi… OK. Strah je u jednu ruku opravdan, no ne mislite li da je isti taj strah dobra prilika da poduzmete odlučnije korake i učinite nešto po tom pitanju. Bojite se da ćete ostati bez kupaca. Što činite da zadržite postojeće kupce i što činite da privučete nove kupce? Bojite se da će vas napustiti najbolji ljudi? Što činite da ih zadržite, znate li koji je razlog zbog čega žele otići? Imate strah da vam je usluga loša? Što poduzimate da je poboljšate, kako znate da je loša, kako bi izgledala bolja usluga…
Biti hrabar znači pokrenuti se bez obzira na strah
Jeste li primijetili u cijelom ovom tekstu jedan uzorak? Ako niste, evo male pomoći: Strah je emocija koju svi imamo, svjesni smo je i vrlo često bismo željeli da je ne proživljavamo. No, strah ima i pozitivan učinak. Kod mene osobno, strah je taj koji me tjera da napravim predavanje najbolje, a ujedno sam i spoznao da to radim sa zadovoljstvom. Kod malih poduzetnika strah je taj koji ih “tjera” da promisle o drugim opcijama, drugim rješenjima, analizama, propitkivanjima… I za kraj, ono po čemu će se poistovjetiti poduzetnik sa “običnim čovjekom” jest hrabrost da nešto učini, bez obzira na strah. Biti hrabar ne znači biti bez straha, biti hrabar znači pokrenuti se bez obzira na strah i bez obzira na posljedice (pozitivne ili negativne). Stoga, dragi moji čitatelji – pokrenite se 🙂
Vidimo se drugi tjedan.
P.S. Ako se “furate” na perfekcionizam, tj. imate strah da napravljen posao, projekt, ponuda, račun, web … nije savršen, osvijestite to što prije. Perfekcionizam vas tjera da jednu te istu stvar vrtite unedogled, te nikad nećete biti spremni da se pokrenete i nešto napravite. A ako se ne pokrećete, tada nema ni šanse da napredujete. Jel’ to ono što želite?